czwartek, 30 maja 2013

Powikłania związane ze stosowaniem miękkich soczewek kontaktowych

Przy stosowaniu nowych soczewek silikonowo-hydrożelowych ryzyko niedotlenienia rogówki znacznie zmalało ale wzrosło ryzyko nieinwazyjnych nacieków rogówki oraz zakażeń i mikrobiologicznych zapaleń rogówki. To, czy soczewka silikonowo-hydrożelowa będzie lepsza od hydrożelowej zależy od konkretnego pacjenta. 
Prawidłowo dobrane soczewki mają wpływ na komfort użytkowania i jakość widzenia. 
Soczewka kontaktowa powoduje zwolnioną wymianę filmu łzowego zasoczewkowego, może powodować naciekowe zmiany zapalne rogówki, może uszkadzać komórki nabłonka i warstwę mucynową. Im dłużej leży na oku, tym większe ryzyko powikłań. Noszenie soczewek może powodować osłabienie integralności komórek nabłonka. Złe dopasowanie soczewek kontaktowych kończy się infekcją. 
Płyny pielęgnacyjne do soczewek kontaktowych powinny być mikrobójcze oraz biokompatybilne z okiem (bez toksycznego działania na nabłonek rogówki). 
U pajentów należy zwracać uwagę na zmianę pojemników do przechowywania soczewek. 
Nowe soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe nie wpływają na metabolizm rogówki. Pacjent powinien nosić tylko dobrane przez specjalistę soczewki kontaktowe, reakcja na soczewki do 12godzin jest do wyleczenia, dlatego bardzo ważna jest szybka reakcja na zauwazone nieprawidłowości. Pomimo nowej generacji soczewek, wciąż zdażają się nieinfekcyjne i infekcyjne zapalenie rogówki. Zmiany naciekowe spowodowane są przedłużonym trybem noszenia. 
Zalecanie trybu dziennego noszenia (zdejmowania na noc) soczewek kontaktowych to klucz do bezpieczniejszego ich stosowania.  

Informacje uzyskane na Międzynarodowym Sympozjum Naukowym Eye Health Advisor

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz