sobota, 25 stycznia 2014

Dlaczego obraz się buja?

Często zdarza się że po odebraniu okularów zakładamy je i okazuje się że nie możemy do nich przywyknąć bo buja nam się obraz i kręci się w głowie. Czasami pojawiają się też bóle głowy. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele.

Po pierwsze możemy mieć kłopoty z błędnikiem lub być bardzo wrażliwi na pływanie obrazu (coś jak choroba morska). Tu przyczyna dyskomfortu leży po naszej wrażliwej stronie ;)

Po drugie okulary mogą mieć nieodpowiednie dla nas moce - mogą być za mocne w stosunku do tego do czego możemy się na chwilę obecną przyzwyczaić (kiedy lekarz nie wziął pod uwagę subiektywnego czynnika przy wypisywaniu recepty)

Okulary mogą posiadać moce, które z klucza powodują załamanie obrazu na brzegach soczewek okularowych (na przykład soczewki cylindryczne do korekcji astygmatyzmu oraz soczewki progresywne). W przypadku soczewek o dużych cylindrach bardzo duże znaczenie ma zachowanie tej samej lub maksymalnie podobnej osi ponieważ drobna zmiana powoduje maksywalną zmianę w położeniu obrazu na obszarach peryferyjnych soczewek.

Bujanie zdarza się też kiedy okulary korygują różnicę między okiem prawym i lewym ( na przykład prawe ma moc +1,00 a lewe +3,00). Taki zestaw spowoduje na początku krzywizny chodnika, schodów itp. 

Kolejnym powodem dyskomfortu może być nieodpowiednie ustawienie szkieł w oprawce, to znaczy okulary mogą być zrobione na nieodpowiedni rozstaw źrenic. Każdy ma indywidualnie osadzone i rozstawione oczy. Nie uwzględnienie tego indywidualnego układu (jak na przykład przy kupowaniu gotowych okularów do czytania) może prowadzić do bolów głowy i poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu układu wzrokowego. 

Prawie zawsze przy zmianie okularów na nowe odczujemy zmianę, do której trzeba się przyzwyczaić. Spowodowane jest to minimalnymi przesunięciami szkieł, których nie da się uniknąć a także innymi właściwościami optycznymi soczewek (bardzo ciężko jest osiągnąć identyczne właściwości optyczne tworzywa w każdym miejscu soczewki okularowej - punkt po punkcie). 

O ile okulary są dobrze wykonane bujanie jest kwestią czasu i po kilku dniach przyzwyczaimy się do niego. 
Jak zminimalizować bujanie przy wyborze opraw?

1 - wybrać małą oprawkę, dzięki czemu będzie można zeszlifować krawędzie soczewki które powodują największe przesunięcia obrazu.

2 - duży kąt pantoskopowy oprawki - nachylenie tarczy opraw do policzków zminimalizuje zniekształcenia podłoża

3 - indeks soczewki - jeśli zamówimy soczewki zrobione z bardziej gęstego materiału - a co za tym idzie - cieńsze, wtedy będą one też powodowały mniejsze zniekształcenia, ponieważ promienie światła przechodząc przez taki typ ośrodka optycznego mniej się odchylają

4 - soczewki kontaktowe - jest to bardzo dobre wyjście dla korekcji różnowzroczności, ponieważ eliminuje różnicę wielkości obrazów na siatkówkach którą powodują różne moce szkieł w okularach. Kiedy soczewka leży na oku, rozmiar obrazu na jednej i drugiej siatkówkce jest taki sam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz