poniedziałek, 11 marca 2013

Osoby chorujące na cukrzycę mają zwiększone ryzyko zachorowania na choroby oczu


Osoby z rozpoznaną cukrzycą powinny poddawać się corocznym badaniom ogólnym dna oka i ostrości wzroku. Wyniki powinny być notowane w klinice i porównywane. Dlatego warto być pod opieką jednego lekarza który notuje wyniki i ma do nich dostęp.
Badanie przy rozszerzonej źrenicy pomoże wykrywać a nawet zapobiegać zaburzeniom widzenia które mogą prowadzić do ślepoty. Cukrzyca jest chorobą która zaburza zdolność ciała do przechowywania i wykorzystywania cukru, co może powodować problemy ze zdrowiem. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi może powodować uszkodzenie wzroku. Co roku 12-24 tysięcy osób traci wzrok z powodu cukrzycy. Podczas badania lekarz ocenia siatkówkę i może zauważyć wczesne zmiany świadczące o możliwości jej uszkodzenia. Wtedy może przepisać leki, które pomogą zachować dobre widzenie. Często takie zmiany przebiegają bezobjawowo aż do momentu gdy przybiorą stan poważny. Wczesne wykrycie zaburzeń może pomóc w zachowaniu dobrego widzenia.

U osób z cukrzycą występuje większe ryzyko wystąpienia jaskry, zaćmy i retinopatii cukrzycowej. Ryzyko
wystąpienia jaskry jest w tym przypadku większe o 40% niż u osób zdrowych. Jaskra to grupa chorób wzroku charakteryzująca się uszkodzeniem nerwu wzrokowego co skutkuje stopniową utratą widzenia peryferyjnego.

Wiele osób zdrowych będzie miało zaćmę ale ryzyko wystąpienia jej u cukrzyków wzrasta o 60%. W przypadku zaćmy mamy do czynienia z zmętnieniem soczewki ocznej co prowadzi do blokowania światła i zaburzenia widzenia.

Retinopatia cukrzycowa prowadzi do uszkodzenia siatkówki - światłoczułej warstwy komórek na tylnej części oka. Uszkodzenie małych naczyń krwionośnych które odżywiają siatkówkę powoduje opuchnięcie tkanki i zamglone widzenie. Nie leczona powoduje ślepotę.

Skontaktuj się z lekarzem jeśli:
- nagle zauważysz zamglone widzenie lub podwójne widzenie
- problemy z czytaniem lub widzeniem z bliska
- ból oka lub ucisk
- widoczna aura lub ciemny pierścień dookoła źródła światła lub podświetlanych obiektów
- widoczne ciemne kropki lub widok błysków

Poza corocznym badaniem oczu powinniśmy sprawdzać regularnie poziom cukru we krwi, trzymać zdrową dietę jedząc dużo owoców i warzyw, produktów zawierających kwasy omega 3, regulanie ćwiczyć, badać ciśnienie krwi, unikać alkoholu i palenia papierosów oraz stosować przepisane leki.

Najnowsze wiadomości z branży optycznej, najmodniejsze oprawki okularowe, nowości z dziedziny optometrii i soczewek kontaktowych 
źródło: www.aoa.org 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz